< Zpět k výpisu

Co je to flat setup? A co je rockered setup?

Co je to flat setup? A co je rockered setup?

Dneska si vysvětlíme dva základní pojmy, které se vám můžou hodit, chcete-li si s bruslemi užít více zábavy. Oba dva se týkají nastavení koleček a případně i výběru vhodného rámu.

Flat setup neboli nastavení v rovině mají ty brusle, u kterých se všechna kolečka (obvykle tři nebo čtyři) při jízdě dotýkají země.

Brusle s nastavením „flat setup“

 

Oproti tomu kolečka při rockered setup (řekněme „kolébkovém nastavení“) se při jízdě všechna zároveň země nedotýkají. Některá jsou totiž buď zasazena výše ve speciálním rámu, nebo jsou menší než ostatní a nedosahují až na zem. Tímto nastavením můžete ovlivnit ovladatelnost bruslí. Hojně se využívá například u in-line hokejových bruslí či bruslí určených na freestyle slalom. Je několik možností, jak kolečka nastavit:

a) Můžete zvednout jen přední kolečko - Front rocker:

Menší přední kolečko umožňuje snáze přejíždět nerovnosti (např. koleje nebo spáry). Tři zadní kontaktní kolečka umožní dobrý odraz a skluz a napomáhají tak rychlosti, která je blíže k flat setupu než ke klasickému rockeru, jenž brusle zpomaluje. Při tomto nastavení budete mít oproti flat setupu nižší rychlost a horší směrovou stabilitu (brusle mají v rychlosti tendenci více „plavat“),  ale zato snáze změníte směr. Mohou být alternativou pro in-line hokej nebo street bruslení. Tento rocker se však využívá relativně málo.

b) Můžete kolečka nastavit jako „kolébku“ či „banán“ - Rocker:

 

 

Klasický rocker výrazně zvyšuje ovladatelnost, používá se především při freestyle slalomu a u všech disciplín, při kterých je vyžadována maximální obratnost na malém prostoru. Rocker vám umožní perfektní obratnost, otáčení na malém prostoru a snažší přechod na triky prováděné na krajních kolečkách, usnadňuje proto slalomové triky. Nevýhodou je nižší rychlost, v kontaktu s povrchem jsou vždy jen některá kolečka, kvůli čemuž nemůžete naplno využít odraz a skluz, je tedy méně vhodný pro přímou jízdu.

c) Jinou variantou může být  „anti-kolébka“ - Anti-rocker:

 

Využívá se primárně u aggressive bruslí ve skateparku ke snazšímu zdolávání zábradlí a railů. Umožňuje vytvořit větší plochu na grindy.

 

d) Další nastavení se nazývá - Full rocker:

Tento rocker je velmi podobný klasickému rockeru. Nejčastěji se používá při in-line hokeji a freestyle slalomu. Jeho hlavním přínosem je opět zvýšení ovladatelnosti na malém prostoru. Tento rocker v podstatě simuluje hokejovou kolébku a nejčastěji se s ním setkáme u in-line hokejových bruslí.

 

e) Pokud se kolečka zmenšují ke špičce brusle, jedná se o Hi-Lo Setup.

Nejedná se o klasický rocker, protože všechna kolečka jsou v kontaktu s povrchem, přesto stojí za zmínku. Poznáte ho tak, že přední kolečka jsou menší než zadní. Vyjímečně může být i odstupňován po kolečku, tedy např. 80, 78, 76, 74 (velikost koleček v mm).

Používá se u bruslí na in-line hokej a fitness bruslení na cyklostezkách. Vaše váha se na něm přenáší více dopředu, což vám umožňuje výrazně lepší akceleraci (hlavní důvod využití u in-line hokeje) a lepší sprinty. Menší kolečka vpředu vám zároveň umožní snížit těžiště a zkrátit rám, což má přímý vliv na stabilitu a obratnost. Rychlostně se jedná o kompromis, v příkladě obrázku výše dosáhneme vyšší rychlosti než při osazení 4x 76 a nižší než při osazení 4x 80 mm. Na tento rocker se zpravidla používá rám připravený již z výroby, případně si jej můžete nastavit pomocí excentrických šroubů nebo vložek.

 

Rocker rámy 

Jak už bylo řečeno, můžete si pořídit speciální rám na rockered setup – do něj můžete zasadit všechna kolečka stejně velká (např. 3x 90 mm), protože zvolená kolečka budou v rámu umístěna výše. Rám je tak na rocker přizbůsoben již z výroby. Často je možné rockeru docílit i excentrickými osičkami či distančními excentrickými vložkami, které jsou komponované přímo do rámu, a jsou tak v nastavení variabilní.

 

Závěr 

K čemu vlastně rockered setup slouží? Jak který – zvýšením krajních koleček můžete zvýšit možnosti manévrování, ovšem na úkor stability. Oproti tomu „anti-kolébkové“ nastavení je vhodné k agresivnímu bruslení na sjíždění zábradlí, railů apod. Stačí pořídit si dvě velikosti koleček, a rázem zvýšíte své možnosti, jak se na bruslích vyřádit.

Tak jen do toho a držíme palce!

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo