Inline brusle můžeme dle konstrukce boty rozdělit do 3 kategorií. Každá má své výhody a je vhodná pro jiný styl bruslení či konkrétního bruslaře, dle jeho specifických požadavků. Nyní si vysvětlíme rozdíly mezi jednotlivými kolečkovými bruslemi a popíšeme výhody a nevýhody, které vám pomohou s orientací při výběru.
- Soft boot
- Hard boot
- Hybrid boot
Soft boot
Označení soft boot je ozančení pro brusle s měkkou textilní botičkou, která je usazena do konstrukce zpěvňující jinak měkkou a poddajnou botičku. Spodní část skeletu, ve kterém je textilní bota umístěna, je označována jako shell a horní skořepina, vrchní skelet s přezkou je označována jako cuff. Shell a cuff je zpravidla spojen nýtem nebo šroubem v oblasti kontíku tak, aby se horní část boty mohla flexibilně pohybovat dopředu.
S tímto typem boty přišla v širším měřítku poprvé značka inline bruslí K2. Kolečkové brusle K2 s technologií K2 Softboots spatřily světlo světa již v roce 1994. Dnes je slovo soft boot obecně používáno pro označení měkkých textilních bot. Originální technologie K2 je pak označována jako K2 Softboots®.
Konstrukci měkké textilní boty vložené do skeletu dnes najdete u většina rekrační bruslí.
Nejčastější použití Soft boot
- Rekrační bruslení, kondiční bruslení
Výhody Sof tboot
- snadné zavazování
- komfort
- brusle se snáze přizpůsobí tvaru nohy
- možnost lepšího odvětrání
Nevýhod Soft boot
- horší stabilita a držení kotníku
- horší přenos síly do jízdy
- méně citilivé ovládání
Názor Inline Centra
Brusle soft boot mají nesporné výhody, velmi však záleží na konkrétní kvalitě materiálů a zpracování. Levné brusle nepřinesou ani pohodlí, ani dobré odvětrání a hlavně mají nedostatečnou stabilitu, což se projevuje šmajdáním a špatným držením kotníku ve skluzu. Zároveň nejsou vždy vhodné pro větší kolečka, kde je kvůli vyššímu těžišti i větší páka na kotník. Měkčí bota neumožní při vysokých rychlostech přesný a precizní odraz, případně je o to větší důraz kladen na tuhost skeletu a celkovou kvalitu zpracování. Naopak v dobré kvalitě nabízí výborné pohodlí, odvětrání, dostatečnou stabilitu i na sportovnější styl bruslení a často velmi snadné zavazování. Brusle doporučujeme nenáročný rekračním bruslařů, ale dají se doporučit i na sportovnější fitness bruslení. Dají se doporučit bruslařům, kteří preferují měkkost botičky a pohodlí před obratností, stabilitu a výkonem.
Měkké boty využijete hlavně při rekračním bruslení na stezkách
Hard boot
Hard boot stály u zrodu inline bruslení a jsou používány doposud. Skeletové boty totiž nabízejí tolik potřebnou stabilitu, oporu a velmi dobrý přenos síly do jízdy. Navíc jsou samozřejmě velmi odolné. Komfort pak záleží na kvalitě vnitřní boty. kvalitnějším provedení nabízejí možnost tepelného dotvarovaní vnitřních bot(linerů) na míru, což výrazně zvyšuje komfort.
Pro tyto vlastnosti jsou využívány především na aggressive, freestyle, freeestyle slalom a urban bruslení, dají se však samozřejmě v klidu použít i běžné bruslení na cyklostezkách. Velmi oblíbené jsou také u hokejistů, které hledají odolné a stabilní brusle na dravou jízdu na stezku, a nechtějí se smířit s malými kolečky u inline hokejových bruslí. Vyhledávany jsou také u lyžařů. Brusle díky své pevnosti nabídnou možnost hokejové stylu bruslení (bogny, sprinty, přešlapy, silový odraz). Jsou však doporučovány i začátečníkům či běžnám rekračním bruslařům, kterým nabídnou dobrou oporu v kontíku a velmi dobré ovládání. Zároveń jsou v kvalitním provedení vhodné i pro težší bruslaře. Pohodlí určuje vnitřní botička, pokud je kvalitní, jsou skeletové brusle velmi pohodlné, musí se však správně vybrat tvar skeletu. Pro dobrý komfort, stabilitu a ovladatelnost používají tyto brusle často také inline instruktoři.
Díky dobré stabilitě se často používají také u off-road bruslí s nafukovacími kolečky.
Výhoda Hardshell bruslí je možnost individualizace a výměny jednotlivých dílů
Názor Inline Centra:
Hard shell brusle jsou často zybtečně opomíjené, zákazníci se bojí horší odvětrání a nižšího pohodlí. Většinou zbytečně. Kvalitní hard shell bota dokáže nabídnou velmi dobré pohodlí a v bruslích se dá pohodlně bruslit celý den. I odvětrání je u moderní skeletových bruslí vyřešeno slušně, především však pocit citelného odvětrání není běžný ani u jiných typů bruslí, v bruslích se noha prostě více či méně potí vždy. Za nás určitě jasná volba pro dravé a silové bruslení, hokejisty, kterým rychlostně nestačí klasické in-line hokejové brusle s malými kolečky , těžší bruslaře s váhou 100 kg+ a vyznavače větších koleček. Výhoda je také možnost individuálního přizbůsobení a možnost výměny jednotlivých dílů. Harde shell brusle s menšími kolečky doporučujeme také úplným začátečníků, kteří potřebují maximální oporu v oblasti kotníku. Na druhou stranu brusle se mohou oproti kvaltiním softboot bruslím déle zavazovat, jsou o něco težší a tvar nemusí sednout každému. Zároveń běžný rekrační bruslař, který nemá silový odraz a nevyžaduje precizní ovladatelnost nemusí plně využít jejich výhody.
Nejčatější použití Hard boot
Dravé bruslení, silové bruslení, agresivní bruslení, hokejový styl bruslení, urban/freeskate bruslení, začátečníci vyžadující maximálmní stabilitu, off-road.
Výhody Hard boot
- stabilita a opora
- obratnost a citlivost ovládání
- dobrý přenos síly
- odolnost
- pevné utažení
- možnost výměny jednotlivých dílů a individuálního přizpůsobení
Nevýhody Har boot
- vyšší váha
- náročnější utahování
- skořepina má určitý tvar, musí se více vybírat
- pro někoho design
- teroreticky horší odvětrání
Skvělou stabiltou a ovladatelnost vzužijete na stezce i v mestě
Hybrid boot
Hybrid boot je označení bruslí, které mají zpevněnou přední a boční část boty pro vyšší stabilitu a výkony a jsou technologicky vyrobeny tak že zpevněná část boty (shell) plynule přechází v měkčí svrchní část boty. Díky pevnému shellu nabízejí výrazně lepší přenos síly do jízdy, citlivost ovládaní a stabilitu oporti bruslím softboots. Oporti Hardboots nabídnou modernější design, v kvalitním provedení ještě citlivější ovládní (sklené vlákono, karbon) a snažší zavazování. V kvalitním provedení nabízí možnost tepelného tvarovaní celé boty. Nevýhodou bývá vyšší cena. Oporti bruslí softboot jsou tužší. Oproti Hard Shell bruslím je nevýhodou menší odolnost svršku, omeznější možnost výměny a indivudalizace jednotlivých dílů a často vyšší cena.
Brusle najdou uplatnění ve všech discplínách. Primárně se využívají na sportovní a kondiční bruslení, výkonostní bruslení, freeskate, freestyle, aggressive bruslení či závody. Vyrábějí se v různých kvalitativních variantách od fitnessových až po profi závodní.
Ilustrativní surový náhled na konstrukční řešení hybrid bruslí
Nejčastější použití Hybrid boot
- sportovní a kondiční bruslení, závodní bruslení, freeskating, aggressive, in-line hokej
Výhod Hybrd boot
- stabilita a opora
- obratnost a citlivost ovládání
- dobrý přenos síly
- nízká váha v poměru k pevnosti
Nevýhod Hybrid boot
- vyšší cena
- skořepina má určitý tvar, musí se více vybírat
- větší riziko otlaků
Hybrid boots mají rozličný způsob bvyužití, výhodou je stabilita a přeos síly, vyrábí se od měkčích rekračních variant až po tuhé profi provedení
Rozdíly v kostce a ukázka stability a obratnosti karbonový hybrid bruslí
Závěrem
Cílem článku je seznámit vás s širším spekterm bruslí, které se na trhu vykytují a nabízejí konkrétní výhody. To, co je v naší specializované prodejně kolečkových bruslí samozřejmostí, však bohužel není samozřejmostí v běžných obchodech se sportovním vybavení. Většina bruslařů tak o existenci např. hybridních bruslí či výhodách skeltových bruslí neví nebo mají k takovým bruslím nedůvěru či předsudky a to je velká škoda. Správně zvoleným typem inline bruslí totiž dosáhnete maximálního požitku z bruslení.
Výše uvedené výhody a nevýhody jednotlivých druhů bruslí pak berte v obecné rovině. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní kvalitě daných bruslí, jejich určení a kvalitě zpracování.