< Zpět k výpisu

Jak vybrat krasobrusle

Jak vybrat dámské karsobrusle? Pojďme se podívat jak vybrat dámské lední brusle. Dámskou klasiku netřeba představovat, vyšší bota se šněrováním na podpatku a klasický dlouhý nůž se zoubky. 

Jak poznat kvalitní krasobrusle:

1) Kvalita svrchního materiálu - PVC má jiné vlastnosti než polyurethan či pravá hovězí kůže. Materiál má zásadní vliv na kvalitu brusle.

2) Kvalita polstrování - levné brusle řetězcového typu nemají polstrování prakticky vůbec, čím je brusle dražší tím je polstrování silnější, kvalitnější a lépe tvarované. Vliv na komfort je samozřejmě zásadní.

3) Tuhost boty - každé kvalitní brusle mají nějakou míru výztuhy. Čím je brusle dražší, tím bývá vyztuženější a pevnější. V bruslích se pak cítíte mnohem stabilněji a lépe se vám ovládají. O krasobruslařkách nemluvě, ty potřebují tuhou botu kvůli častým skokům a dopadům o to více. Zameřte se na ni při výběru a sledujte rozdíl se stoupající cenou.

4) Jazyk - kvalitní jazyk je dobře vypolstrovaný a předtvarovaný. U levných bruslí nic takového nečekejte.

5) Kvalita podpatku - spodní část boty řeší více aktivní krasobruslařky. Můžete řešit tuhost, váhu, tvar či tloušťku, která ma vliv na výšku těžiště. Pro rekrační bruslení sledujte alespoň odpovídající tuhost a odolnost. 

6) Nůž - bez něj by to nešlo. liší se samozřejmě kvalitou použité oceli, základ je ocel nerezavějící a s dostatečnou tvrdostí. Dražší brusle pak mají nože z tvrdší a ušlechtilejší oceli, jsou odolnější, vydrží déle ostřejší a mají vyšší tuhost a životnost. Další rozdělění nožů dle specifičtějších parametrů pak opět přenecháme závodním krasobruslařkám.

7) Střih brusle - brusle musí padnout, některé modely jsou více široké, jiné naopak uzké. Některé brusle jsou vyšší, jiné jsou v oblasti lýtka více vykrojené. Střih souvisí i se zaměřením konkrétních bruslí. Závodní či sportovní brusle budou častěji nižší či více krojené než brusle určené na rekrační bruslení, což je dáno tím, že na sportovní bruslení jsou potřeba větší rozsahy ohybu při jízdě vpřed i vzad a zároveň maximální stabilita při doskocích.

Ostatní parametry jako jsou anitšokové úpravy, použití karbonu či skelných vláken, ruzné tvary popdatku, křivky nože apod. nebudeme rozepisovat, jde nám o základní orienatci pro rekreační brulařky, podobné detaily budou řešit spíše profesionální krasobrosluřky :)

Tempish ExperieTempish Get-up Luxury Tempish dream Karsobrusle  

Naše zkušenost:

Dříve se brusle dělaly pouze z hovězí kůže. Dnes však brusle z pravé hovězí kůže seženete hůře a když, tak se jedná o dražší model, u kterých ceny začínají většinou na 2 000 Kč, na rekrační bruslení se tak často používa PVC či PU (polyurethan). Oba materiály na rekreační bruslení stačí, dejte si však vždy pozor na výše zmíněné parametry, které utvářejí celkovou kvalitu brusle. Kormě materiálu je důležitá i míra vyztužení, kvalita polstrování, střih boty atd., svrchní materiál sám o sobě nemusí být zárukou kvality, vždy jde o spojení všech výše uvedených parametrů, které utvařejí kvalitní brusli jako celek.

Mezi dobře vypolstrovanou a vyztuženou botou a levnou měkkou krasovkou bez polstrování je často rozdíl pár stovek, přičemž rozdíl v komfortu, stabilitě a ovladatelnosti bývá markantní. Výsledná kvalita pak má vliv nejen na to, jak se v bruslích cítíte, ale i na to, jak na bruslích vypadáte.

Zároveň počítejte s tím, že vetšině bruslařek vydrží brusle opravdu dlouhou a není to záležitost dvou či tří sezón, přece jen zimní sezóna je u nás relativně krátká. Zauvažujte tedy, jak dlouho vám budou brusle sloužit a zohledněte to při výběru. Kvalitní krasovky budou sloužit mnoho let a nevyplatí se tak přiliš šetřit. Často se setkáváme i stím, že se brusle dědí a je bežné, že si bruslařky kupují brusle s výhledem na dalších 10 let či více.

Pozor! To, že je brusle vyztužená neznamená, že je nepohodlná, často to bývá spíše naopak.

Kožíšek a vzhled

Teorie je jedna věc a praxe věc druhá. I když již víte, na co se při výběru bruslí zaměřit, stejně bude 90% žen vybírat krasovky podle designu, barvy, ceny a toho, zda mají uvnitř kožíšek :) Respektujeme to. Když k výběru přidáte ještě výše uvedené parametry, věříme, že dobře vyberete a budete maximálně spokojené.

Jak vybrat karsobrusle  


Rada na závěr

Jak vybrat správnou velikost? Ideální je, když jsou brusle akorát, pokud, budete bruslit se silnější ponožkou, zkoušejte brusle rovnou s ní, zpravidla není nutné jen kvůli ponožce kupovat brusle o číslo větší. Zohledněte i stélky, pokud používáte nebo si chcete dopřát ortopedické sportovní stélky pro lepší komfort a výkon, zkoušejte rovnou s nimi.

Když si brusle obujete, je přípustné, abyste cítili špičku vepředu. Pokud pokrčíte kolena do bruslařského postavení, neměli byste již tlak vůbec cítit. Proč tomu tak má být? U nových bruslí výstelky nejsou vymáčklé a chodidlo není zasunuté úplně vzadu v patě. Po pár jízdách se výstelky natvarují a chodidlo se Vám v brusli posune cca o 1 až 2 mm do paty brusle. Takže doporučujeme nekupovat zbytečně velké brusle, brusle potom trpí, zkracujete jejich životnost a po čase Vám v nich noha může jezdit dopředu a dozadu z čehož mohou vznikat puchýře.

Rada je samozřejmě obecná a většinou platná. Záleží pak vždy na konkrétním vypolstrování, tvaru chodidla atd. V takovém případě se s námi můžete vždy poradit. U dětí doporučujeme kupovat brusle maximálně na prst na patě brusle, větší ne. 

Na prodejnách provádíme Diagnostiku klenby zdarma

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo