< Zpět k výpisu

Jak vybrat lední brusle

Jak vybrat lední brusle? Na co se při výběru zaměřit? Popíšeme si základní rozdíly a vysvětlíme si, jak mají brusle správně sedět a na co si dávat při zkoušení pozor. Většina základních rad se týká bruslí obecně a opakují se. Bruslení je sport, při kterém je noha na vratkém podvozku a jsou tak kladeny vysoké nároky na stabilitu kotníku, ovladatelnost a celkovou rovnováhu. Kvalitní brusle májí za úkol nabídnout co nejlepší oporu. Vždy také záleží na četnost užití, jiné nároky má bruslař který trénuje 4x v týdnu a jiné bruslař, které obuje brusle 3x za zimu. I při malém využití se ale vyplatí pohlídat si kvalitu a vyhnout se laciným bruslím, na kterých se bruslí opravdu mizerně. Tak pojďme na to.

Základní rozdělení:

  • Dětské brusle (s nastavitelnou velikostí)
  • Rekreační brusle s textilní botou (softboot)
  • Hokejové brusle (kanady)
  • Krasobrusle (dámské brusle)

Dětské brusle

Jak vybrat dětské lední brusle? Jestliže chcete mít doma hokejistu nebo krasobruslařku, čerpejte z níže uvedených rad, kde se zaměřujeme na tyto konkrétní typy bruslí. My se nyní zaměříme na brusle určené na běžné rekreační bruslení.

Rostoucí brusle ano či ne?
Pokud nesháníte brusle vyloženě na konkrétní sportovní využití, jsou rostoucí brusle výbornou volbou. Dnes se i rostoucí brusle dělají v dobré kvalitě. Brusle standartně rostou o 3 velikosti (např. 26-29, 29-32), ale i o 4 či o 5 velikostí (např. 29-34, 32-37). I zde je však důležité zohlednit kvalitu. Rostoucí brusle  můžete koupit levníé, nekvalitní s nedostatečnou oporou v oblasti kotníku i kvalitní, které na rekrační bruslení perfektně poslouží. Na rekrační bruslení tedy rostoucí brusle klidně ano, ale kvalitní.

Vždy se pak samozřejmě zaměřte na konkrétní kvalitu. Rostoucí brusle seženete od kvalitních značkových typů až po ty nejlacinější, které jsou pro děti nevhodné. Asi právě odtud pramení občasná nedůvěra některých zákazníků. Stejně jako u jiného sportovního vybavení je důležitá kvalita, pak s rostoucími bruslemi není žádný problém a jsou dobrou investicí na více sezón.

Jak vybrat dětské lední brusle a na co se zaměřit:

1) Stabilita a pevnost konstrukce - u dětí jednoznačně nejdůležitější parametr, bohužel se na něm nejvíce šetří, protože okem rozdíl nepoznáte. Vybírá se pak podle ceny a barvy a na to výrobci sází. Není nic horšího, než koupit dětem laciné brusle s nedostatečně vyztuženou konstrukcí boty, zpravidla z PVC. Dítě špatně udrží kotníky a bruslení ho pak často ani nebaví. Právě na začátku potřebuje maximální oporu. Z původně ušetřených pár stokorun se tak často stanou vyhozené peníze a dítěti se sport zprotiví. Koneckonců víme to z vlastní zkušenosti. Ve šmajdavých bruslích, které se špatně ovládají nebaví bruslit ani nás, a to jinak bruslení milujeme.

2) Kvalita polstrování - jistě, tady asi není co dodat. Polstrování má být silné a má se alespoň částečně přizpůsobit tvaru nohy. Bohužel to není samozřejmost.

3) Kvalita stélky (vložka) - dáváte si pozor, aby vaše dítě nosilo zdravotně nezávadnou obuv. U bruslí je výběr neméně důležitý. Dítě sice nebude v bruslích celý den jako v botách, ale na chodidlo jsou kladeny mnohem větší nároky, protože se snaží vyrovnat rovnováhu na vratkém noži. Kvalitnější brusle řeší přirozenou podporu klenby i kvalitní stélkou. V opačném případě je na místě se poradit nebo zamyslet nad koupí vhodných stélek, které míváme běžně v nabídce a seženete je i v lékárnách či zdravotnických potřebách.

4) Výška těžiště - to, jak nízko oproti povrchu je chodidlo postavené, má vliv na celkovou stabilitu a ovladatelnost. Mezi bruslemi pak můžete nalézt někdy i překvapivé rozdíly.

5) Kvalita nožů, nabroušení, vycentrování - nože dnes i u levnějších bruslí bývají dostačující. I tak je lepší se zaměřit minimálně na nereznoucí ocel a nechat brusle dobře nabrousit. Přihlédnout můžete i ke správnému vycentrování nože vůči botě, s tímto nešvarem se však setkáte naštěstí relativně zřídka.

6) Velikost brusle a tvar boty - že by měly brusle dobře sedět asi tuší každý. Vzhledem k tomu, že se vyrábějí brusle s nastavitelnou velikostí odpadá i klasické kupování bruslí o 2 čísla větší kvůli rychle rostoucí noze. I tak cítíme za důležité zdůraznit, že brusle musí jít dobře utáhnout především v horní části nártu a kotníku. Ideální je, když brusle nohu obepíná už v oblasti za prsty, poté v nártu a rozhodující je pak samozřejmě pevnost v oblasti kotníku. Noha se nesmí z brusle vyzouvat. Naopak mírný prostor před prsty v takovém případě tolik nevadí (ale ani nemusí být, brusle mohou být akorát, pokud se zkoušejí se správnou ponožkou, nesmějí však přirozeně tlačit). Zároveň není nutné brusle na krev utahovat v horní části komínu okolo lýtka (přezka k tomu často svádí). Utáhnout ano, ale stačí tak, aby šlo nohy mírně pokrčit do kolen.

7) Zateplení, zavazování a další - při výběru můžete přihlédnout i k systému zavazování (tkanička, přezky, rychloutahovací systém, např. K2 Boa). I zateplení nebo způsob, jakým se bota zvětšuje může hrát roli.

Stále si nevíte rady? Poraďte se s námi.

 Dětské lední brusle K2


Rekreační brusle s textilní botou (softboot)

V poslední době velmi oblíbený typ bruslí. Brusle vynikají měkkou pohodlnou botou, která se snadno zavazuje a zároveň se díky měkkému svršku přizpůsobí tvaru nohy. Jsou komfortní a silně vypolstrované. Lepší modely jsou dobře zateplené a zárověň prodyšné. Ideální volba pro rekreační bruslaře a bruslařky, kteří upřednostňují pohodlí a zároveň nepotřebují brusle na hokej, závodění či pilovaní krasobruslařských sestav. Brusle se dělají častěji s klasickým nožem, tzv. kolébkou, kterou najdeme u hokejových bruslí, dámské modely však mívají v něktěrých případech i krasobruslařský nůž se zoubky. 

Tip Inline Centra
Samozřejmě i u těchto bruslí naleznete výrazné rozdíly v kvalitě. Brusle seženete od levných „řetězcových" typů nevalné kvality až po výborně zpracovné značkové brusle z kvalitních materiálů. Brusle se liší především vyztužením konstrukce, které má zásadní vliv na celkovou stabilitu a ovladatelnost. Dále samozřejmě i kvalitou materiálu použitých na polstrování, zateplení i svršek boty, tuhostí holderu (podovozek) či kvalitou nože.

K2 F.I.T. Ice Boa 

I zde je tedy důležité vybrat a za více pěněz dostanete lepší kvalitu. Laik však často rozdíly na prodejně neodhalí, po vyzkoušení už bude chytřejší a po půl hodince bruslení už bude rozdíl markantní. Dejte si tedy při výběru pozor a pokud si nebudete vědět rady, klidně konzultujte výběr s námi. Dejte si pozor především na příliš měkký skelet, nejčastější nešvar levnějších bruslí, kvalitu polstrování, tuhost a zpracování holderu a kvalitu nože. který zapříčiní nedostatečnou stabilitu. Okem bohužel rozdíl mezi PVC a tvrzeným kompozitem nepoznáte. Hlídejte si kvalitu a prodyšnost svršku a polstrování, obojí má přirozeně zásadní vliv na komfort, i zde výrobci rádi šetří.

+ pohodlí

+ zateplení

+ nízká váha

+ snadné zavazovaní

- Nízká míra ochrany a opory pro aktivní hokejové bruslení či krasobruslení.

   


Hokejové brusle (kanady)

Asi netřeba představovat. Tradiční brusle tvarem a konstrukcí vycházejí z klasických hokejových bruslích. Dělají se v nejrůznějších kvalitách od nejlevnějších typů určených pouze na rekrační klouzaní, přes vyloženě hokejové typy určené pro amatérské či profesionální hokejisty.

V principu je kladen důraz hlavně na vyztužení boty (pro případ nárazu puku do brusle, pádu, kontaktu s jiným hokejistou apod...) a dobrou stabilitu a ovladatelnost. Nevýhodou je pak zpravidla nižší pohodlí oproti bruslím softbootu a zdlouhavé zavazování.

 Jak poznat kvalitní brusli od levné:

1) Pevnější a tužší bota - lepší ovladatelnost, ochrana, stabilita...

2) Vyztuženější a lépe tvarovaný jazyk - vyšší komfort a lepší ochrana...

3) Odolnější holder - vyšší odolnost, přenos síly, lepší stabilita...

4) Kvalitnější nůž - vyšší tvrdost, odolnost, životnost...

5) Lepší polstrování - komfort, přenos síly, životnost...

6) Spodní část boty (tuhost, váha, materiál podrážky) - přenos síly, výška těžiště...

7) Váha brusle - akcelerace, ovladatelnost...

8) Konstrukce brusle - kvalita použitých materiálů(plast vs kompozit), možnost tepelného tvarování....

 

  

Výše uvedeného se dosáhne především díky technologii výroby a zvoleným materiálům. U nejlevnějších bruslí bude převažovat PVC, uhlíková ocel či polyester. U drahých pak najdeme karbon, skelné vlákno, tvrzenou ušlechtilou ocel, termoplastické materiály apod.

Při výběru se zaměřte na výše uvedené body, hodně napoví už samotná kontrola tuhosti (tvrdosti) boty a kvality polstrování, porovnejte brusle za 1 500 Kč a za 3 500 Kč v těchto parametrech a uvidíte, jak velký může být rozdíl.

Tepelné tvarování
U vyšších modelů je možné brusle dotvarovat teplem podle tvrau nohy, takzvaně vypéct. Přečtěte si, jak tepelně dotvarovat brusle Tempish.


Modelové řady Bauer
Silový styl jízdy (dlouhé odrazy, široké oblouky, vysoká stabilita)

Supreme

  • přirozená, anatomická konstrukce
  • dokonale obepne chodidlo
  • vysoký nárt

Vapor

Frekvenční styl jízdy

(dynamická rychlost, otočky, brzdy, starty, rozjezdy, náhlé změny směru)

  • zkosená konstrukce ve tvaru V
  • normální tvar u paty, širší u prstů
  • rychlé a přesné zatáčky
  • maximální přenos energie

Nexus

Univerzální (kombinace obou výše zmíněných, kontrola)

  • široká, objemná konstrukce
  • hluboká kapsa na patu, vysoký nárt
  • hlubší střih s nejnovějšími technologiemi


Krasobrusle

Jak vybrat dámské karsobrusle? Pojďme se podívat jak vybrat dámské lední brusle. Dámskou klasiku netřeba představovat, vyšší bota se šněrováním na podpatku a klasický dlouhý nůž se zoubky. 

Jak poznat kvalitní krasobrusle:

1) Kvalita svrchního materiálu - PVC má jiné vlastnosti než polyurethan či pravá hovězí kůže. Materiál má zásadní vliv na kvalitu brusle.

2) Kvalita polstrování - levné brusle řetězcového typu nemají polstrování prakticky vůbec, čím je brusle dražší tím je polstrování silnější, kvalitnější a lépe tvarované. Vliv na komfort je samozřejmě zásadní.

3) Tuhost boty - každé kvalitní brusle mají nějakou míru výztuhy. Čím je brusle dražší, tím bývá vyztuženější a pevnější. V bruslích se pak cítíte mnohem stabilněji a lépe se vám ovládají. O krasobruslařkách nemluvě, ty potřebují tuhou botu kvůli častým skokům a dopadům o to více. Zameřte se na ni při výběru a sledujte rozdíl se stoupající cenou.

4) Jazyk - kvalitní jazyk je dobře vypolstrovaný a předtvarovaný. U levných bruslí nic takového nečekejte.

5) Kvalita podpatku - spodní část boty řeší více aktivní krasobruslařky. Můžete řešit tuhost, váhu, tvar či tloušťku, která ma vliv na výšku těžiště. Pro rekrační bruslení sledujte alespoň odpovídající tuhost a odolnost. 

6) Nůž - bez něj by to nešlo. liší se samozřejmě kvalitou použité oceli, základ je ocel nerezavějící a s dostatečnou tvrdostí. Dražší brusle pak mají nože z tvrdší a ušlechtilejší oceli, jsou odolnější, vydrží déle ostřejší a mají vyšší tuhost a životnost. Další rozdělění nožů dle specifičtějších parametrů pak opět přenecháme závodním krasobruslařkám.

7) Střih brusle - brusle musí padnout, některé modely jsou více široké, jiné naopak uzké. Některé brusle jsou vyšší, jiné jsou v oblasti lýtka více vykrojené. Střih souvisí i se zaměřením konkrétních bruslí. Závodní či sportovní brusle budou častěji nižší či více krojené než brusle určené na rekrační bruslení, což je dáno tím, že na sportovní bruslení jsou potřeba větší rozsahy ohybu při jízdě vpřed i vzad a zároveň maximální stabilita při doskocích.

Ostatní parametry jako jsou anitšokové úpravy, použití karbonu či skelných vláken, ruzné tvary popdatku, křivky nože apod. nebudeme rozepisovat, jde nám o základní orienatci pro rekreační brulařky, podobné detaily budou řešit spíše profesionální krasobrosluřky :)

Tempish Experie Tempish dream Karsobrusle  

Naše zkušenost
Dříve se brusle dělaly pouze z hovězí kůže. Dnes však brusle z pravé hovězí kůže seženete hůře a když, tak se jedná o dražší model, u kterých ceny začínají většinou na 2 000 Kč, na rekrační bruslení se tak často používa PVC či PU (polyurethan). Oba materiály na rekreační bruslení stačí, dejte si však vždy pozor na výše zmíněné parametry, které utvářejí celkovou kvalitu brusle. Kormě materiálu je důležitá i míra vyztužení, kvalita polstrování, střih boty atd., svrchní materiál sám o sobě nemusí být zárukou kvality, vždy jde o spojení všech výše uvedených parametrů, které utvařejí kvalitní brusli jako celek.

Mezi dobře vypolstrovanou a vyztuženou botou a levnou měkkou krasovkou bez polstrování je často rozdíl pár stovek, přičemž rozdíl v komfortu, stabilitě a ovladatelnosti bývá markantní. Výsledná kvalita pak má vliv nejen na to, jak se v bruslích cítíte, ale i na to, jak na bruslích vypadáte.

Zároveň počítejte s tím, že vetšině bruslařek vydrží brusle opravdu dlouhou a není to záležitost dvou či tří sezón, přece jen zimní sezóna je u nás relativně krátká. Zauvažujte tedy, jak dlouho vám budou brusle sloužit a zohledněte to při výběru. Kvalitní krasovky budou sloužit mnoho let a nevyplatí se tak přiliš šetřit. Často se setkáváme i stím, že se brusle dědí a je bežné, že si bruslařky kupují brusle s výhledem na dalších 10 let či více.

Pozor! To, že je brusle vyztužená neznamená, že je nepohodlná, často to bývá spíše naopak.

Kožíšek a vzhled

Teorie je jedna věc a praxe věc druhá. I když již víte, na co se při výběru bruslí zaměřit, stejně bude 90% žen vybírat krasovky podle designu, barvy, ceny a toho, zda mají uvnitř kožíšek :) Respektujeme to. Když k výběru přidáte ještě výše uvedené parametry, věříme, že dobře vyberete a budete maximálně spokojené.


Rada na závěr

Jak vybrat správnou velikost? Ideální je, když jsou brusle akorát, pokud, budete bruslit se silnější ponožkou, zkoušejte brusle rovnou s ní, zpravidla není nutné jen kvůli ponožce kupovat brusle o číslo větší. Zohledněte i stélky, pokud používáte nebo si chcete dopřát ortopedické sportovní stélky pro lepší komfort a výkon, zkoušejte rovnou s nimi.

Když si brusle obujete, je přípustné, abyste cítili špičku vepředu. Pokud pokrčíte kolena do bruslařského postavení, neměli byste již tlak vůbec cítit. Proč tomu tak má být? U nových bruslí výstelky nejsou vymáčklé a chodidlo není zasunuté úplně vzadu v patě. Po pár jízdách se výstelky natvarují a chodidlo se Vám v brusli posune cca o 1 až 2 mm do paty brusle. Takže doporučujeme nekupovat zbytečně velké brusle, brusle potom trpí, zkracujete jejich životnost a po čase Vám v nich noha může jezdit dopředu a dozadu z čehož mohou vznikat puchýře.

Rada je samozřejmě obecná a většinou platná. Záleží pak vždy na konkrétním vypolstrování, tvaru chodidla atd. V takovém případě se s námi můžete vždy poradit. U dětí doporučujeme kupovat brusle maximálně na prst na patě brusle, větší ne. 

Na prodejnách provádíme Diagnostiku klenby zdarma

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo