< Zpět k výpisu

Jak vybrat správnou velikost inline bruslí

Základním předpokladem správného výběru bruslí je přesné změření chodidla. Na prodejnách máme měřící přístroj Sidas Feet Revelator, který měří tři výsledné proměnné. Délku chodidla v mm, šířku chodidla v mm a typ Vaší klenby. Dle naměřené délky a šířky pak vybíráme konkrétní velikost.

Každý výrobce má brusli 43 jinak velikou (délka, šířka atd.). Nesoustředíme se tedy tolik na obecné označení velikosti 43 EU nebo 9 UK, bereme ho spíše jako orientační údaj. Důvod je prostý. Výběr velikosti dle naměřených milimetrů je proto přesnější. Důvod měření je jasný, snažíme se tak vybrat brusle přesně na míru, které dokonale padnou!


Jak tedy správnou velikost vybrat?

V první řadě je potřeba si uvědomit, že správnou velikost brusle poznáte jedině v dobře zavázané brusli a v bruslařském postoji! Tedy ve stoje s mírně pokrčenými koleny. Toto bychom chtěli zdůraznit! Drtivá většina zákazníků hodnotí velikost v sedě, hned po nasazení brusle, když není utažená, noha pak nemá možnost dostat se v brusli do správné pozice a může tlačit, ačkoliv by po zavázaní a postavení se do správného postoje seděla přesně tak jak má, zákazník má tak často tendenci kupovat brusle zbytečně veliké.

  • Zavázaná brusle by měla dobře obepínat nárt
    Jakmile se mírně opřete o vnější hranu koleček, brusle by vám měla nabídnout citelnou oporu. Ideální je, když se o brusli můžete opřít celou vnější hranou chodidla, oporu byste měli cítit především v oblasti vnější části paty, přes kterou jde nejvíce energie do odrazu.
  • Usazení paty a kotníku
    Pata by se v brusli neměla výrazně pohybovat do stran a neměla by se výrazně zvedat. To zajistí správně vybraný tvar brusle, ale především dobře provedené polstrování v oblasti kotníku, které patu uzamkne, kotník obepne a zajistí tak správnou pozici. Kotník by nikdy neměl výrazně tlačit, jedná se o nejčastější místo nepohodlí a otlaků u inline bruslí. Doporučujeme však vždy mít brusle alespoň 5 minut na nohou. Víme, že brusle, která po prvním nazutí mírně tlačí do kotníku, může po pár minutách sedět pefektně, noha si prostě v brusli musí sednout.
  • Prsty u nohou
    Prsty byste v brusli rozhodně neměli krčit. Správné je buď lehounký dotyk konečků prstů nebo mírná rezerva před prsty (záleží na konkrétním polstrování dané brusle). A to vždy v případě, že jsou splněny podmínky výše uvedené, tedy, že bota drží přes nárt, nabízí oporu do stran, zkouší se zavázaná a v bruslařském postoji a je dobře usazená pata a kotník. Častým jevem u fitness bruslí je mírný dotyk boty seshora na prsty. Pokud se jedná o měkké textilní boty a brusle vyloženě netlačí, spíše cítíte lehký dotyk, brusle se většinou po pár jízdách přizpůsobí (i zde záleží na konkretní materiálu svršku boty, textil se samozřejmě vytvaruje spíše, než třeba PU imitace kůže)
  • Lýtko/holeň
    Částé, zvláště u žen, je tlačení boty v oblasti lýtka. Je to dáno tím, že ženy mají lýtko posazené níže než muži. Dámské brusle jsou tak kupodivu většinou v oblasti lýtka širší než pánské. Pokud bota v těchto místech výrazně tlačí nebo nedopnete horní přezku, je potřeba vybrat jiný model bruslí. Opět nutno myslet na zavázanou botu a hlavně bruslařský postoj s pokrčenými koleny. V rozvázané botě nebo vzpřímeném postoji opravdu správně padnoucí brusli nepoznáte :)
  • Horní přezka/flex
    Další častou chybou je přílišné utažení horní přezky bruslí. Zde hodně záleží na stylu jízdy. Obecně se dá říct, že čím chcete jezdit rychleji, techničtěji, mít delší skluz a tím se i méně nadřít, tím je potřeba mít měkčí flex směrem dopředu. Je to z důvodu pokrčenějšího postoje (bruslař je více pokrčen v kolenou) a posazení ramen více dopředu při sportovnějším stylu bruslení. Obecně se bruslí s pokrčenějšími koleny! Měkký flex dopředu (snadné vyklonění holeně směrem ke špičce) tedy není na škodu! Naopak silně utažená horní přezka Vás bude nutit stát příliš vzpřímeně, případně může způsobovat otlaky holeně.

Video

  • Pro zvětšení videa klikni ve videu vpravo dole na ikonu čtverečku

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
14.05.2017, Kamila:
Dobrý den, mam nohu po úrazu a potřebuji inline brusle s pevným skeletem na přesky a vnitřní botou ( vlozkou). Dělají se ještě a jaké jsou nejvhodnější? Teď mám Tempish, ABEC 9, 84A a bota nevyhovuje. V " přeskáčích" problem nebyl. Dekuji
16.05.2017, iclukas:
Dobrý den,

samozřejmě ano, dokonce je jim věnovaná celá kategorie :) https://www.koleckove-brusle-praha.cz/brusle/freeskate-brusle/

S pozdravem

Strnad Lukáš
IC
30.09.2023, David:
Dobry den, potrebuji sirsi botu.
U lyzarskych bot se krom velikosti uvadi take sirka (normalni, uzsi, sirsi).
Ktery vyrobce brusli tento rozmer uvadi?
diky
20.11.2023, iclukas:
Dobrý den, u bruslí se standardně šířka neuvádí. Částečně je to dáno tím, že textilní boty(softboot)se dokáží oproti plastovým lyžákům čí hokejovým bruslím více přizpůsobit šířce nohy. Přesto v rozdíly v šířce brusle samozřejmě jsou. Pokud potřebujete doporučit širší či užší brusle, pošlete prosím dotaz na náš email info@inine-centrum.cz, rádi Vám poradíme s výběrem
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo