< Zpět k výpisu

Seriál o značkách - díl I. - Rollerblade

Rollerblade je značka pocházející z USA a patří mezi nejstarší výrobce in-line bruslí na světě, je dokonce první značkou, která začala distribuovat a prodávat in-line brusle celosvětově a to již v roce 1982. Za nejstarší značku, která začala ve velkém prodávat kolečkové brusle je považován Roces a to v roce 1981, distribuce však byla omezena pouze na Itálii a střední Evropu, Rollerblade je tak první značkou, která začala distribuovat in-line brusle opravdu ve velkém.

   

Značku Rollerblade založili bratři Scott a Brennan Olsenovi v roce 1982 ve městě Minneapolis. Začátkem 80. let se na in-line brusle hledělo spíše jako na kuriozitu. Hlavním záměrem bratrů Olsenových bylo zvýšit zájem o kolečkové brusle u hokejových týmu, kterým byly nabízeny jako tréninková pomůcka, koneckonců stát Minnesota, pod který Minneapolis spadá, je znám hokejem a bratři Olsenovi prošli tamním známým hokejovým týmem.

Jak můžete vidět ve videu, in-line brusle skutečně původně vznikly jako tréninková pomůcka pro hokejisty na léto, byly tedy postaveny na hokejové botě, vědou bylo najít správný materiál pro kolečka a všimněte si také brzdy umístěné před špičkou brusle, podobnou brzdu najdeme dodnes na trekových (squad) bruslích. Z čistě treninkové pomůcky pro hokejisty a později lyžaře se za poměrně krátkou dobu stalo in-line bruslení jedním z nejrychleji se rozvíjejících sportů na světě, přispělo k tomu rozšíření in-line bruslí do sítě maloobchodních prodejců, kolečkové brusle si zpočátku získaly oblibu především na legendárních amerických plážích Miami Beach na Floridě a Venice Beach v LA. Brusle se tak začaly dostávat mezi veřejnost jako sportovní prostředek sloužící čistě pro zábavu. Dominance zančky Rollerblade byla tehdy taková, že se v Americe začaly in-line brusle a in-line bruslení obecně označovat právě slovem Rolleblade/Rollerblades, značka tak dala v Americe označení sportu jako takovému a toto označení se pro in-line brusle v Americe používá dodnes. V 80. letech se také začaly konat nejrůznější dovedností akce a soutěže zaměřené na in-line bruslení, začalo se rozšiřovat agresivní bruslení. In-line bruslení však stále bylo okrajovým sportem, který provozovali spíše nadšenci, nikoliv masa.

  

Situace se začala obracet v 90. letech, kdy se již in-line bruslení stalo bežným sportem a in-line brusle byly k dostání ve většině sportovních prodejen. Pro značku Rollerblades je významný rok 1991, kdy Nordica, která byla členem skupiny Benetton, koupila 50% podíl Rollerblade. 90. léta jsou spojena s vývojem, začaly se používat lehčí a levnější materiály, brusle se stávaly čím dál dostupnější a vzniklo mnoho nových technických patentů a inovací, které se používají dodnes. Největší boom v Americe byl kolem roku 1996. Rollerblade tehdy dominoval s téměř 40% podílem na trhu a obratem cca 355 milonů amerických dolarů.

Některé z inovací Rollerblade:

  • kovový rám
  • polyurethanová kolečka
  • auto Lock přezky
  • patní brzda
  • agresivní in-line brusle

Časová osa vývoje firmy:

  • 1981: Scott Olson patentuje jednořadé kolečkové brusle a začíná vyrábět brusle Rollerblade
  • 1982: Olson zakládá Ole's inovativní Sports (později přejmenovanou na North American Training Corporation)
  • 1984: Finanční problémy nutí Olson, aby se spojili s Robertem Sturgis
  • 1985: Olson je nucený prodat podíl R.Sturgisovi
  • 1987: Sturgis prodává svůj podíl Rollerblades podnikateli R.Naegeleovi
  • 1988: Rollerblade dominuje trhu s prodejem blížícím se 10.000.000 amerických dolarů
  • 1991: R.Naegele prodává 50 procent akcií firmě Nordica
  • 1994: Firma zavádí oceněný Active Brake Technology (ABT)
  • 1995: R.Naegele prodává zbývající podíl Rollerblade firmě Nordica, která je vlastníkem dodnes.

 

I dnes patří Rollerblade k největším a nejznámějším firmám zabývající se výrobou a prodejem in-line bruslí a příslušenství. Pod značku Rollerblade spadá také značka Bladerunner, která cílí na levnější sortiment. I dnes tak můžeme najít brusle Rollerblade v mnoha modifikacích od levných obyčejných modelů určených pro rekrační bruslaře až po kvalitní fitness, freeskate či juniorské in-line brusle. Největším konkurtny značky jsou firmy K2, Powerslide, Fila a další.......ale o těch zase někdy příště.

 

Nebyly vloženy žádné příspěvky.

Diskuse k článku
Podělte se o doplňující informace nebo se zeptejte na detaily a my vám odpovíme.
položit nový dotaz
Jméno
Email
Vzkaz
Slevy a akce e-mailem
Aktuální slevy a akce do vaší schránky (nebojte se, neposíláme maily každý den)
Uživatelský panel
Přihlašovací jméno
Heslo