Kolečka se během jízdy opotřebovávají. Během používaní dochází k odírání koleček a tím pádem i k úbytku materiálu na kolečkách. Abyste zajistili dobré jízdní vlastnosti kolečkových bruslí a oddálili investici do nových koleček, je vhodné kolečka na bruslích mezi sebou prohazovat. To znamená otáčet je a měnit jejich pozice.
Kolečka se zpravidla sjíždějí z vnitřní strany, ze které většina bruslařů dokončuje odraz.
Nejvíce se opotřebovávají krajní kolečka, především první. Zdaleka nejvíc u většiny bruslařů se opotřebovává z vnitřní strany právě přední kolečko.
Naopak méně se opotřebovávají prostřední kolečka, především třetí kolečko.
Zároveň často praváci o něco více opotřebovávají kolečka na pravé brusli, zvláště při brzdění tzv. téčkem - brzdění, při kterém bruslař táhne nohu za sebou a brzdí pomocí koleček s nohou kolmo k vozovce.
- Jak prohazovat kolečka?
- Jak často prohazovat kolečka na kolečkových bruslích?
- Jak prohazovat kolečka na tříkolečkových bruslích?
- Video
Jak prohazovat kolečka na čtyřkolečkových kolečkových bruslích?
Z výše uvedených důvodů se doporučuje prohazovat kolečka na inline bruslích v tomto pořadí:
- První kolečka vyměníme za třetí kolečko, a to z levé brusle na pravou. Kolečka dáme tak, aby vnitřní ojetá strana koleček skončila směrem ven.
- Druhé kolečko vyměníme za čtvrté kolečko, a to z levé brusle na pravou. Kolečka dáme tak, aby vnitřní ojetá strana koleček skončila směrem ven.
Jak prohazovat kolečka na tříkolečkových bruslích?
- První kolečka dáme na pozici třetího kolečka, a to z levé brusle na pravou. Kolečka dáme tak, aby vnitřní ojetá strana koleček skončila směrem ven.
- Druhé kolečko dáme na pozici prvního kolečka, a to z levé brusle na pravou. Kolečka dáme tak, aby vnitřní ojetá strana koleček skončila směrem ven.
- Třetí kolečko dáme na pozici druhého kolečka, a to z levé brusle na pravou. Kolečka dáme tak, aby vnitřní ojetá strana koleček skončila směrem ven.
Jak často prohazovat kolečka na kolečkových bruslích?
Je těžké určit, jak často by se měla kolečka na inline bruslích prohazovat. Na opotřebení koleček má vliv mnoho okolností. Kromě kvality a tvrdosti koleček, také povrch, na kterém bruslaře jezdí, ale také váha bruslaře, styl bruslení, síla odrazu nebo styl brzdění. Neexistuje proto obecné pravidlo, jak často, po kolika jízdách nebo po kolika kilometrech, by se měla kolečka mezi sebou prohazovat. Bruslař nižší hmotnosti, který bruslí klidnějším stylem a má brusle s kvalitními kolečky nemusí mít kolečka viditelně ojetá ke straně ani po 200 km jízdy. Naopak silovější a dravější bruslař vyšší hmotnosti může mít kolečka mírně sjetá k jedné straně např. po ujetí 40 km.
Obecně platí, že více se opotřebovávají měkčí kolečka než tvrdší kolečka. Více se opotřebovávají levnější kolečka než dražší kolečka. Více se opotřebovávají kolečka u dravějších, silovějších nebo těžších bruslařů.
A kdy tedy prohazovat kolečka u kolečkových bruslí?
Nejlepší je použít oko a selský rozum, kolečka prohazujeme tehdy, jsou-li viditelně více sjetá na jedné straně. Častějším prohazováním nic nezkazíte. Po kolika ujetých kilometrech taková situace nastane je velmi individuální.
Na obrázku je kolečko sjeté už příliš k jedné straně, doporučujeme kolečka prohazovat ve chvíli, kdy se na některém kolečku, zpravidla na prvním, vytvoří od oka viditelná hrana.
Investice do nových koleček je nemalou investicí, doporučujeme proto kolečka pravidelně prohazovat, nejenže tím prodloužíte jejich životnost, ale udržíte tak i dobré jízdní vlastnosti vašich bruslí.
- TIP INLINE CENTRA: Obecně se setkáte s informací, že tvrdší kolečko se opotřebovává méně než měkčí kolečko. Toto obecně platí, hodně ale také záleží na kvalitě a ceně koleček. Dražší kolečka se ojedou při stejné nebo i nižší tvrdosti výrazně méně než levnější kolečka a to při zachování lepších jízdních vlastností (rychlost, přilnavost, komfort jízdy, odraz). Kromě tvrdosti tedy záleží také na celkové kvalitě koleček a tedy i na kvalitě použité PU (polyurethan) směsi.
Video
- Videonávody jak prohazovat kolečka na kolečkových bruslích
- Klikni ve videu na ikonu čtverečku vpravo dole pro zvětšení videa